تبلیغات
بسم الله الرحمن الرحیم

بعد از وعده آیت الله خامنه ای درباره 100 سندی که در اختیار ایران است و می توان با آن آبروی آمریکا را برد و پس از شنیدن خبر سخنرانی دبیر شورای امنیت ملی، اشتیاق ما برای یک نمایش رسانه ای قوی در راهپیمایی 13 آبان سال 90 بالا رفت اما آنچه اتفاق افتاد ذره ای بار رسانه ای نداشت.


ناگهان بدون هیچ مقدمه و موخره ای و بدون اینکه زمانی مشخص در نظر گرفته شود، پخش زنده تصاویر راهپیمایی یوم الله 13 آبان از شبکه اول سراسری صدا و سیمای جمهوری اسلامی قطع شد تا آقای سعید جلیلی سخنرانی خود را شروع کند... آقای دکتر جلیلی مقدمه بحث خود را روی تاریخ مبارزه دینی انبیا با استکبار قرار داده بود اما حضور بالگردی بالای محل سخنرانی باعث ایجاد نویز در صدای سخنران می شد و با وجود فریاد کردن های جلیلی، صدای او به درستی شنیده نمی شد... مقدمه بسیار طولانی او هم باعث شد تا شبکه اول سیما به علت شروع پخش برنامه ورزش و مردم راس ساعت یازده، سخنرانی را قطع کند... بدون اینکه حتی اجازه بدهد تا جمله سخنران به پایان برسد!
در حالیکه رویه مرسوم اینست که قبل از قطع سخنرانی چند بار به وسیله زیرنویس به بینندگان هشدار بدهد که می توانند ادامه سخرانی را از شبکه دیگر ببینند اما پس از قطع سخنرانی، شبکه یک در زیر نویس خود درج کرد که ادامه سخنرانی دکتر جلیلی از شبکه خبر پخش می شود!پخش سخنرانی از شبکه خبر در حالی صورت می گرفت که صدای سخنران در شبکه یک، به مراتب با صدای کمتری از بالگرد همراه بود.
برگشت های تصویری مزحک کارگردان مراسم به میان جمعیت هم جالب بود... تصاویر دانش آموزانی که روبروی محل سخنرانی گعده کرده اند و با هم بحث می کنند و اصلا به سخنرانی گوش نمی دهند... حرکت دوربین از کنار صورت آقای دوربینی معروف! و زوم کردن روی تابلو های مراسم!... تابلوها و پرچم هایی که بجای اینکه بیشتر نشانگر شعار های ضد استکباری باشند، رویشان نوشته شده بود: "مدرسه نمونه دولتی فلان"... "پایگاه بسیج بهمان" ... جمعیت هلال احمر بیسار" ... واقعاً چرا نباید گروه اداره کننده سخنرانی روی پرچم ها و تابلو ها مدیریت کند و فضای بصری روبروی جایگاه را از شعار های ضد استکباری آن هم با زبان عربی و انگلیسی پر کند؟!

بالاخره جلیلی سر اصل مطلب رفت و زونکنی را با انگشت اشاره کرد که معلوم نبود چه چیزی داخل آن است و گفت می خواهد از میان این همه مدرک! دو تایش را به جمعیت نشان دهد که سند دخالت آمریکا در اقدامات تروریستی است... و بعد فقط یک کاغظ A4 را لحظه ای بالا آورد و دوباره روی میز گذاشت و در حالی که صدای پره های بالگرد مانع رسیدن صدای او و گرد و خاک ناشی از حرکت بالگرد باعث سرفه او می شد، درباره اسناد توضیح داد، بدون آنکه بگوید این سند مربوط به کدام سازمان یا شخص در آمریکاست و مشخصا به ارتباط آنها با کدام تروریست اشاره دارد و یا اینکه حداقل برای چه تاریخی است!

و سرانجام با خواندن متن عربی آیه اول تیتراژ مختارنامه، که جدیداً خیلی مورد استفاده شده، سخنرانی را تمام کرد!

شاید چون این اولین بار بود که دکتر در بین جمعیت سخرانی می کرد، اینچنین ضعیف ظاهر شد و نتوانست مفهوم درستی را منتقل کند و البته شرایط هم دست به دست هم داد تا یک سخنرانی غیر رسانه ای شکل بگیرد.

حالا این فرصت سوزی را مقایسه کنید با سخنرانی چند ماه پیش سید حسن نصرالله درباره افشای اسناد دست داشتن اسرائیل در ترور رفیق حریری... مقدمه ای درست، متنی قوی، و پایانی رجزگونه توسط دبیرکل حزب الله لبنان اجرا شد... حتی او هنگام ارائه اسناد درباره آنها توضیح می داد و سپس سخنش را قطع می کرد و می گفت کلیپ شماره یک و نمایشگری که سخنرانی را برای حضار نشان می داد، اسناد را با جزییات نمایش و شرح می داد و باعث فهم و توجه حضار بود.

می گویند کار خوب را از دشمنت هم بیاموز... اینکه چرا ما سخنرانی افشاگرانه خوب را از دوستان هم نمی آموزیم جای سوال دارد.

نوع مطلب : متن